Logistycy ZSEiO rozpoczęli praktyki zawodowe


Od 19 października uczniowie klasy II b Technik – logistyk rozpoczęli swoje praktyki zawodowe w Jednostkach Wojskowych Garnizonu Elbląg oraz w firmach i instytucjach.

Ponad 20 uczniów rozpoczęło praktykę w 16. Pułku Logistycznym w Elblągu. Z naszymi uczniami spotkał się w  Dowódca 16. Pułku Logistycznego, płk Piotr PANKOWSKI. Pan Pułkownik powitał uczniów w jednostce, przedstawił osoby funkcyjne Dowództwa oraz omówił zasady pobytu w pułku, w tym wymagania i zalecenia dotyczące obostrzeń związanych z pandemią. Życzył uczniom przede wszystkim zdrowia oraz zdobycia wiedzy praktycznej w zakresie logistyki wojskowej, co zapewni praktyka w 16. pułku.

Następnie uczniowie odbyli szkolenie adaptacyjne – zasady BHP, ochrony informacji niejawnych i ochrony obiektów. Szczególnie skrupulatnie przeprowadzono szkolenie dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa i przestrzegania zasad w trakcie pandemii. Szkolenie przeprowadzili „medycy” z Grupy Zabezpieczenia Medycznego pułku. Szkolenie adaptacyjne zakończył pobyt w Sali Tradycji 16. Pułku Logistycznego, zapoznanie z jego historią i tradycjami oraz współczesnym obliczem jednostki. „Logistycy” w czasie swojej miesięcznej praktyki będą zdobywali wiedzę z zakresu logistyki wojskowej, zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Zajęcia będą odbywać się w komórkach organizacyjnych Sztabu, w pododdziałach ale także w hali remontowej czy Parku Sprzętu Technicznego. Nasi uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się ze specyfiką logistyki wojskowej – od zapotrzebowania, poprzez transport, naprawy, żywienie, tankowanie, przemieszczenie, rodzaje pojazdów specjalistycznych i specjalnych, naprawa broni, uzbrojenia, dostarczanie amunicji i wiele, wiele innych zagadnień.

Mamy nadzieję, że wiedzę tę będą mieli okazję wykorzystać w przyszłości w praktyce.

Tekst: ppłk Zbigniew Tuszyński;

Foto: szer. Joanna Gęsicka.