Logistycy na praktyce

Od 10 maja uczniowie klasy III b Technik – Logistyk rozpoczęli swoje praktyki zawodowe w 16. Żuławskim Pułku Logistycznym w Elblągu oraz w firmach i instytucjach.

Jest to pierwsza od kilku miesięcy praktyka, prowadzona w systemie stacjonarnym. Dotychczas – ze względu na obostrzenia, związane z pandemią – praktyki prowadzone były w systemie zdalnym. Pierwszego dnia uczniowie odbyli szkolenie adaptacyjne – zasady BHP, ochrony informacji niejawnych i ochrony obiektów. Szczególnie skrupulatnie przeprowadzono szkolenie dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa  i przestrzegania zasad w trakcie pandemii, które w znacznej części nadal obowiązują. Szkolenie przeprowadzili „medycy” z Grupy Zabezpieczenia Medycznego pułku. Szkolenie adaptacyjne zakończył pobyt w Sali Tradycji 16. Pułku Logistycznego, zapoznanie z jego historią i tradycjami oraz współczesnym obliczem jednostki. „Logistycy” w czasie swojej miesięcznej praktyki będą zdobywali wiedzę z zakresu logistyki wojskowej, zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Zajęcia będą prowadzone przez oficerów, podoficerów i specjalistów   zarówno Sztabu jednostki jak i pododdziałów ale także w hali remontowej czy Parku Sprzętu Technicznego. Nasi uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się ze specyfiką logistyki wojskowej – od zapotrzebowania, poprzez transport, naprawy, żywienie, tankowanie, przemieszczenie, rodzaje pojazdów specjalistycznych i specjalnych, naprawa broni, uzbrojenia, dostarczanie amunicji i wiele, wiele innych zagadnień. Mamy nadzieję, że wiedzę tę będą mieli okazję wykorzystać w przyszłości w służbie lub pracy.

Tekst: ppłk rez. Zbigniew Tuszyński;

Fot. szer. Joanna Gęsicka.