82-300 Elbląg
Generała Józefa Bema 50
Od roku szkolnego 2023/2024 powstał w ZSEiO Oddział Przygotowania Wojskowego.
Kierunek dedykowany jest przede wszystkim przyszłym żołnierzom zawodowym jednak nie wykluczający służby w innych formacjach mundurowych.
W oddziale realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej.
Program realizowany jest dwutorowo: w części teoretycznej przez szkołę, w części praktycznej przez wyznaczaną przez MON wojskową jednostkę patronacką. Szkolenie kończy 50 – cio godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzony w I semestrze klasy V technikum. Absolwenci OPW otrzymują specjalne świadectwa, które między innymi pozwalają na skrócony czas szkolenia podstawowego w służbie wojskowej oraz dają dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych.
Zajęcia teoretyczne prowadzone są w specjalistycznej pracowni, której wystrój i pomoce dydaktyczne pomagają i tworzą specyfikę służby w jednostce wojskowej. Zakres tematyczny szkolenia, realizowanego w ramach zajęć teoretycznych i praktycznych to m. in. dyscyplina wojskowa, musztra, taktyka, szkolenie strzeleckie, topografia wojskowa, logistyka, szkolenie sanitarne i przeciwchemiczne oraz inne zajęcia ze szkolenia bojowego.
Uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego będą odbywać praktyki zawodowe w jednostkach wojskowych lub innych formacjach mundurowych.
Wszyscy członkowie Oddziału Przygotowania Wojskowego zostaną umundurowani w mundury wojskowe, kamizelki taktyczne, hełmy oraz będą posiadać inne wyposażenie wojskowe w tym atrapy broni.
W 2024 roku w szkole powstała wirtualna strzelnica.
W ramach konkursu MON „Strzelnica w powiecie 2024” ZSEiO otrzymało dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 200 tys. zł i dotację z Urzędu Miejskiego w wysokości 50 tys. zł.
Na strzelnicy przygotowano cztery stanowiska strzeleckie, także leżące, a broń do "wirtualnego strzelania", z której korzystają uczniowie, ma odpowiadać tej, której używa wojsko. Zadbano też o odpowiedni wystrój. Oprogramowanie strzelnicy pozwala na różne warianty szkolenia, młodsi użytkownicy mogą np. strzelać do figur geometrycznych, są też programy imitujące pole walki.
Oficjalne otwarcie strzelnicy miało miejsce 20 stycznia 2025 roku.
Wymagania dla kandydatów do realizacji nauki w OPW
Prestiż i odpowiedzialność, zaszczyt i bezwzględne posłuszeństwo, rozpoznawalność oraz ciężka nauka i praca, perspektywy na przyszłość ale po osiągnięciu bardzo dobrych wyników – to tylko część elementów i wymagań, towarzyszących przyszłym uczniom elitarnego Oddziału Przygotowania Wojskowego w Technikum im. Flagi Polski w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu
"Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces."
82-300 Elbląg
Generała Józefa Bema 50