Erasmus +


Perugia, Włochy – listopad 2019

Nasza grupa projektowa

W dniach 21.10 – 26.10.2019 odbyło się trzecie spotkanie szkół biorących udział w projekcie europejskim “Be What You Want To Be, Do What You Want To Do” w ramach programu Erasmus + Edukacja Szkolna Akcja 2 Współpraca Szkół, w którym Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących uczestniczy od września 2018 roku.

Oprócz ZSEiO w projekcie bierze udział szkoła ze Słowacji (koordynator projektu), Hiszpanii oraz Włoch.
Tym razem gospodarzem spotkania projektowego była włoska szkoła średnia Aldo Capitini z Perugii, 170-tysięcznego miasta położonego około 3 godziny drogi na północ od Rzymu.
ZSEiO reprezentowało sześciu uczniów (Weronika Adamowicz, Aleksandra Nazarewicz, Wiktoria Stokłosińska, Natalia Bąkowska, Karol Grabowski, Jakub Krupka) pod opieką dwóch nauczycieli (p. Moniki Gutowskiej i p. Piotra Burka). Pięć dni spędzone w słonecznej i niezwykle ciekawej miejscowości to czas, w którym uczniowie posługując się językiem
angielskim pracowali w grupach międzynarodowych przy tworzeniu biznesplanu swojej firmy turystycznej. Na pewno wsparciem były spotkania z młodym włoskimi przedsiębiorcami, którzy odnieśli sukces na rynku lokalnym i mogli podzielić się swoimi doświadczeniami oraz
zajęcia warsztatowe prowadzone przez nauczycieli praktyków ze szkoły w Perugii.
Jednakże pobyt we Włoszech to również znakomita okazja do poznania tutejszej historii, kultury, i oczywiście kuchni. W czasie wolnym młodzież wraz z opiekunami przechadzała się urokliwie wąskimi uliczkami starego miasta w Perugii podziwiając zapierające dech w piersiach widoki.
Czas spędzony we Włoszech to niepowtarzalna okazja do poznania lokalnych tradycji, dziedzictwa kulturowego, szlifowania umiejętności językowych, a przede wszystkim ciepłych i otwartych ludzi.

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

Elbląg, Polska 31.03 – 06.04.2019

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

Lucenec, Słowacja 13.01 – 19.01.2019 

Grupa projektowa

W dniach 13.01 – 19.01.2019 grupa sześciu uczniów oraz dwóch nauczycieli uczestniczyła w pierwszym spotkaniu międzynarodowym w ramach projektu Erasmus+ pt.” Be What You Want To Be, Do What You Want To Do”, które odbyło się w szkole koordynującej projekt (Obchodna Akademia) w miejscowości Lucenec na południowym wschodzie Słowacji.
ZSEiO reprezentowali następujący uczniowie Natalia Bąkowska (3d), Nikola Markiewicz (3d), Jakub Krupka (2cd), Michał Sasin (3c), Damian Stasiak (3c) i Michał Woźniak (3c) pod opieką pani Moniki Gutowskiej oraz pana Piotra Burka.
Pobyt w Lucenec podzielony był na dwa rodzaje aktywności, tj szkolne i
pozaszkolne. W ramach spotkań w szkole uczniowie przybliżyli pozostałym
uczestnikom swój kraj i region, a także podstawowe informacje o swojej szkole. Brawo dla Natalii, Nikoli oraz Kuby 👏
Pracując w swoich zespołach każdy z krajów zaproponował logo dla fikcyjnej agencji turystycznej, która jest podstawowym narzędziem w tym projekcie, gdyż pozwoli na promocję dziedzictwa kulturowego każdego z krajów. Zwycięskie logo to dzieło Hiszpanów. Ponadto mieliśmy spotkanie z właścicielem biura podróży z północy Słowacji, który uświadomił nam mechanizmy tworzenia i funkcjonowania tego rodzaju biznesu.
Uczniowie zaczęli również tworzyć rozmówki niezbędne podróżującym, w swoim języku ojczystym oraz języku angielskim.
Ale wizyta w Słowacji to także czas na poznanie innych uczestników projektu. Służyły temu wspólne zwiedzanie okolicy, wizyta w fabryce kryształu, centrum kultury ludowej oraz wieczór w typowej słowackiej chacie góralskiej, gdzie czekała na nas prawdziwa uczta ……… lokalne przysmaki.
Widząc łzy Hiszpanek podczas pożegnania na lotnisku, jestem pewna, że każdy z uczestników będzie pamiętał ten wyjazd na długo.

Oto wrażenia naszych uczniów:
„Było naprawde dobrze. Miło i ciekawie spędzony tydzień” Jakub
Nikola: ” Slovakia is the second Poland. I had a good time meeting new people and visiting Lucenec. Time passed quickly, but we learned a lot.
„It was a great time and it was nice to meet all these people.” Michał Sasin
„It was very good time and it was also a pleasure to meet all of people from other countries.” Michał Woźniak
„Wyjazd na Słowację z programu Erasmus+ był najlepsza przygoda jaka mogła mi się przydarzyć. Poznałam nowe kultury oraz świetnych ludzi, z którymi jestem wciąż w kontakcie przez co szkolę swój angielski.” Natalia Bąkowska

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$


Projekt pt.: ’Be What You Want To Be, Do What You Want To Do’ realizowany w ramach programu Erasmus +, sektor Edukacja Szkolna Akcja 2 ‘Współpraca Szkół’.


Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2018/19 w ZSEiO rozpoczął się projekt europejski w ramach programu Erasmus +, który jest realizowany z trzema szkołami średnimi z Europy:

  • Obchodna Akademia z Lucenec w Słowacji (koordynator projektu),
  • ITET ‘A. Capitini’ z Perugii we Włoszech
  • IES Sixto Marco z Elche w Hiszpanii.

Nadrzędnym celem projektu jest uświadomienie młodzieży istnienia oraz znaczenia dziedzictwa kulturowego każdego z członków projektu. Tradycje kulturowe kształtują młodego człowieka w ramach jego narodowości ale również pozwalają na kreowanie swojej tożsamości europejskiej.

Uświadomienie sobie wartości dziedzictwa kulturowego w ramach lokalnej społeczności jest punktem wyjścia do promocji lokalnej kultury i docenienie jej wartości w świetle tradycji europejskiej. Sposobem na promowanie miejscowych osobliwości jest stworzenie przez uczestników projektu fikcyjnego biura podróży, dzięki czemu uczniowie będą mieli możliwość zastosowania w praktyce teoretycznej wiedzy zdobywanej w szkole, a dotyczącej zdobywania potencjalnych klientów, tworzenia biznes planu, promowania własnej firmy, etc. Ponadto, spotkania z przedsiębiorcami oraz przedstawicielami sektora turystycznego będą doskonała okazją na skonfrontowanie wiedzy teoretycznej z praktyczną.

Dzięki zadaniom projektowym uczestnicy będą lepiej przygotowani do wkroczenia na rynek pracy, krajowy oraz i międzynarodowy. Współpraca z rówieśnikami to cenne doświadczenie, dzięki któremu młodzi ludzie uczą się tolerancji, zrozumienia dla innej kultury, otwartości, poczucia własnej wartości, pracy zespołowej. Nie należy zapominać o wyjątkowej sposobności na podniesienie umiejętności językowych poprzez codzienną komunikację w języku angielskim podczas spotkań projektowych.

Harmonogram wizyt:

  1. Lucenec, Słowacja 13.01 – 19.01.2019
  2. Elbląg, Polska 31.03 – 06.04.2019
  3. Perugia, Włochy – listopad 2019
  4. Elche, Hiszpania – marzec 2020
  5. Lucenec, Słowacja – czerwiec 2020

Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy
Szkolny Koordynator Projektu
Monika Gutowska
n-l j. angielskiego